REGULAMIN
rekrutacji do klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Technikum
w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu
na rok szkolny 2024/2025
Regulamin rekrutacji do klas pierwszych został opracowany na podstawie:
- art. 154 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U.
z 2017r. poz. 59 ze zm. poz. 949, 2203); - Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego
do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów - Na podstawie § 11baa ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.)
Dyrektor szkoły powołuje szkolny punkt informacyjny do spraw rekrutacji i podaje
do publicznej wiadomości informacje dotyczące kryteriów przyjęć do szkoły.- Dyrektor szkoły powołuje szkolną komisję rekrutacyjno–kwalifikacyjną.
- Warunkiem przyjęcia do klas pierwszych czteroletniego liceum lub pięcioletniego technikum jest ukończenie szkoły podstawowej.
- Od 10 maja 2024 r. do 14 czerwca 2024 r. do godz. 1500 kandydaci do szkół ponadpodstawowych składają podania.
- Od 21 czerwca do 5 lipca 2024 r. do godz. 1500 kandydaci składają pozostałe wymagane dokumenty:
- dwie aktualne fotografie (podpisane na odwrocie).
- kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz kopię zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki
w szkole podstawowej, poświadczone za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły podstawowej, które kandydat ukończył. Na każdej stronie kopii należy umieścić adnotację „Stwierdzam zgodność z oryginałem”, datę, pieczęć urzędową szkoły oraz imienną pieczątkę dyrektora lub upoważnionej przez niego osoby;
Do podania można dołączyć:
- opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- zaświadczenie komisji konkursowej (zdobycie tytułu finalisty, laureata konkursów przedmiotowych) stopnia o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim.
- Od 21czerwca 2024 r. do 12 lipca 2024 r. kandydaci uzupełniają wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół do których kandyduje
- Kryteria rekrutacyjne dotyczące osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia
do egzaminu ósmoklasisty lub zwolnionych z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej
z dn. z dnia 21 sierpnia 2019 r. r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym,
- Zamiar uczęszczania na zajęcia z religii lub etyki i wychowania do życia w rodzinie deklarują rodzice ucznia na podaniu o przyjęcie do szkoły.
- Przy przyjmowaniu do szkół w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym pierwszeństwo mają:
1. sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych
oraz osoby umieszczone w rodzinach zastępczych,2. kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki,
3. kandydaci z problemami zdrowotnymi posiadający opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej w sprawie ograniczonych możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia kandydata.
- O przyjęciu do Liceum Ogólnokształcącego i Technikum decydować będzie łączna suma punktów, nie mniej niż 60 pkt.
O przydziale do grup językowych decydować będzie ocena z języka obcego
na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i wynik z egzaminu ósmoklasisty. Jednym z elementów decydujących o przydziale do grupy, zgodnie z terminami może być test kompetencji językowych przeprowadzony zgonie z terminami według załącznika nr 1 do Zarządzenia Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
w Szczecinie w sprawie rekrutacji WWEAS.110.1.2024- Do 5 lipca 2024 r., do godz. 12.00 weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności.
- Do 11 lipca 2024 r. weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie
do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie
przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym ustalonych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) okoliczności wskazanych w oświadczeniach. - 12 lipca 2024 r. o godz. 1200 ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły.
- Od 10 maja 2024 do 15 lipca 2024 r. wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie.
- Od 12 lipca 2024 r. do 17 lipca 2024 r. do godz. 1500 potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia
o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku kandydata do technikum także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2022 r. do godz. 15.00, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację składa się w postaci papierowej lub elektronicznej. Zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do dnia 25 września 2022 r.
- 18 lipca 2024 r. o godz. 1200 podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.
- Do dnia 19 lipca 2024 r. poinformowanie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej o liczbie wolnych miejsc w szkole.
- Do dnia 19 lipca 2024 r. opublikowanie przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych.
- Do 22 lipca 2024 r. rodzic/ prawny opiekun może wystąpić do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia.
- Sporządzenie przez komisję rekrutacyjną uzasadnienia odmowy przyjęcia (do 3 dni od dnia wystąpienia o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia)
- Wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (do 3 dni od dnia otrzymania uzasadniania odmowy przyjęcia)
- Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (do 3 dni od dnia złożenia odwołania do dyrektora szkoły)
Dodatkowe informacje:
Szczegółowe zasady rekrutacji:
Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej (zgodnie z listą MEN)
oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8, są przyjmowani w pierwszej kolejności. Aby móc skorzystać z uprawnienia, kandydat zobowiązany jest przedstawić stosowne zaświadczenie potwierdzające otrzymany tytuł. Wykaz konkursów znajduje się na stronie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, a olimpiad przedmiotowych na stronie MEN.Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywa się na podstawie:
-
- Przeliczanych na punkty wyników egzaminu ośmioklasisty wyrażonych w skali procentowej.
- Przeliczanych na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
- Punktów za osiągnięcia ucznia, w tym za ukończenie szkoły podstawowej
z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, ustalone przez szkolną komisję rekrutacyjno - kwalifikacyjną. - Punkty za aktywność społeczną na rzecz środowiska szkolnego, w formie wolontariatu.
Dodatkowe rozwiązania ujęte w harmonogramie
Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające,
o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi
na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci
do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2022/2023,
o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było
w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada Rada Powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).
Egzamin ośmioklasisty
Maksymalna
liczba punktów
język polski
wynik na świadectwie w % pomnożony przez 0,35
35
matematyka
wynik na świadectwie w % pomnożony przez 0,35
35
język obcy na poziomie podstawowym
wynik na świadectwie w % pomnożony przez 0,3
30
Razem
100
Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej
1. Oceny na świadectwie:
celujący – 18 pkt
bardzo dobry – 17 pkt
dobry – 14 pkt
dostateczny – 8 pkt
dopuszczający–2 pkt
Klasy LO
Wykaz przedmiotów
Psychologiczno-pedagogiczna
język polski, matematyka,
biologia, język obcy
72
Bezpieczeństwa narodowego
język polski, matematyka,
wos, język obcy*
72
Medyczno-farmaceutyczna
język polski, matematyka, biologia, chemia
72
Medialno-dziennikarska
język polski, matematyka,
język obcy, wos/historia*
72
Lingwistyczno-prawna
język polski, matematyka,
wos, język obcy*
72
Sportowa
język polski, matematyka,
biologia, język obcy*
72
Klasa Technikum
- Technik logistyk
język polski, matematyka, język obcy(j. angielski/j. niemiecki)*, geografia,
72
(*) wybierany jest ten język obcy lub przedmiot, z którego jest wyższa ocena.
2. Świadectwo z wyróżnieniem
7
3. Szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej - szczegółową punktację za osiągnięcia przedstawia § 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 21 sierpnia 2019 r.
18
4. Aktywność społeczna na rzecz środowiska szkolnego,
w formie wolontariatu3
Maksymalna liczba punktów w procesie rekrutacji
200
Uwaga! Aby kandydat mógł otrzymać punkty za osiągnięcie, musi ono zostać wpisane na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, gdzie powinny być m.in. odnotowane:
1) uzyskane wysokie miejsca nagrodzone lub uhonorowane zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowane co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół;
2) osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu.
Szkolne komisje rekrutacyjno-kwalifikacyjne na każdym etapie sporządzają i podpisują protokoły postępowania kwalifikacyjnego.
Załącznik:
Załącznik nr 1 do Zarządzenia Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty o znaku WWEAS.110.1.2024
- art. 154 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U.