• REGULAMIN 

          rekrutacji do klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Technikum 

          w Zespole Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu 

          na rok szkolny 2023/2024 

            

          Regulamin rekrutacji do klas pierwszych został opracowany na podstawie: 

          1. art. 154 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. 
            z 2017r. poz. 59 ze zm. poz. 949, 2203);  

          1. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego 
            do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów 

          1. Na podstawie § 11baa ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.) 

          1. Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 

            

          Dyrektor szkoły powołuje szkolny punkt informacyjny do spraw rekrutacji i podaje 
          do publicznej wiadomości informacje dotyczące kryteriów przyjęć do szkoły.  

          1. Dyrektor szkoły powołuje szkolną komisję rekrutacyjno–kwalifikacyjną.  

          1. Warunkiem przyjęcia do klas pierwszych czteroletniego liceum lub pięcioletniego technikum jest ukończenie szkoły podstawowej. 

          1. Od 9 maja 2023 r. do 16 czerwca 2023 r. do godz. 1500 kandydaci do szkół ponadpodstawowych składają podania. 

          1. Od 23 czerwca do 10 lipca 2023 r. do godz. 1500 kandydaci składają pozostałe wymagane dokumenty: 

          1. dwie aktualne fotografie (podpisane na odwrocie). 

          1. kopię świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz kopię zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki 
            w szkole podstawowej, poświadczone za zgodność z oryginałem przez dyrektora szkoły podstawowej, które kandydat ukończył. Na każdej stronie kopii należy umieścić adnotację „Stwierdzam zgodność z oryginałem”, datę, pieczęć urzędową szkoły oraz imienną pieczątkę dyrektora lub upoważnionej przez niego osoby; 

          Do podania można dołączyć: 

          1. opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, 

          1. zaświadczenie komisji konkursowej (zdobycie tytułu finalisty, laureata konkursów przedmiotowych) stopnia o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim. 

          1. Od 23 czerwca 2023 r.  do 10 lipca 2023 r. kandydaci uzupełniają wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz złożenie nowego wniosku, w tym zmiana przez kandydata wniosku o przyjęcie, z uwagi na zamianę szkół do których kandyduje 

          1. Kryteria rekrutacyjne dotyczące osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia 
            do egzaminu ósmoklasisty lub zwolnionych z danego zakresu odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej 
            z dn. z dnia 18 listopada 2022 r. r. w sprawie sposobu przeliczania na punkty poszczególnych kryteriów uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym,  

          1. Zamiar uczęszczania na zajęcia z religii lub etyki i wychowania do życia w rodzinie deklarują rodzice ucznia na podaniu o przyjęcie do szkoły. 

          1. Przy przyjmowaniu do szkół w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym pierwszeństwo mają: 

          1. sieroty, osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych 
            oraz osoby umieszczone w rodzinach zastępczych, 

          1. kandydaci o ukierunkowanych i udokumentowanych zdolnościach, którym ustalono indywidualny program lub tok nauki, 

          1. kandydaci z problemami zdrowotnymi posiadający opinię publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej w sprawie ograniczonych możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia kandydata. 

          1.  Do Liceum Ogólnokształcącego i Technikum zostaje przyjęty kandydat, który uzyska minimum 60 pkt. W przypadku mniejszej ilości punktów o przyjęciu do szkoły decyduje komisja rekrutacyjna.                                O przydziale do grup językowych decydować będzie ocena z języka obcego na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej i wynik z egzaminu ósmoklasisty. Jednym z elementów decydujących o przydziale do grupy, może być test kompetencji językowych przeprowadzony we wrześniu 2023 r.  

          2. Do 10 lipca  2023 r. weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków  
            o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności. 

          3. Do 17 lipca 2023 r. do godz. 1200weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym ustalonych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) okoliczności wskazanych w oświadczeniach. 

          1. 17 lipca 2023 r. o godz. 1500ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły. 

          1. Od 9 maja 2023 do 19 lipca 2023 r. wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie. 

          1. Od 17 lipca 2023 r. do 21 lipca 2023 r. do godz. 1000potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia 
            o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku kandydata do technikum także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. 

          W przypadku braku możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2023 r. do godz. 15.00, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację składa się w postaci papierowej lub elektronicznej. Zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do dnia 25 września 2023 r. 

          1. 21 lipca 2023 r. o godz. 1500  podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.  

          1. Do dnia 24 lipca 2023 r. do godz. 1500poinformowanie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej o liczbie wolnych miejsc w szkole. 

          1. Do dnia 25 lipca 2023 r. do godz. 1500 opublikowanie przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. 

          1. Do 24 lipca 2023 r. rodzic/ prawny opiekun może wystąpić do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. 

          1. Sporządzenie przez komisję rekrutacyjną uzasadnienia odmowy przyjęcia (do 3 dni od dnia wystąpienia o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia) 

          1. Wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (do 3 dni od dnia otrzymania uzasadniania odmowy przyjęcia) 

          1. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (do 3 dni od dnia złożenia odwołania do dyrektora szkoły) 

           

           

           

           

           

           TERMINY W POSTĘPOWANIU  UZUPEŁNIAJĄCYM 

           

          1. Od 24- 28 lipca 2023 r. do godz. 1500 kandydaci do szkół ponadpodstawowych składają     podania  

          2. Do 28 lipca  2023 r. do godz. 1500  weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków  
          o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków poświadczanych w oświadczeniach, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej czynności związanych z ustaleniem tych okoliczności. 

          3. Do 2 sierpnia  2023 r.  weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym ustalonych przez wójta (burmistrza lub prezydenta) okoliczności wskazanych w oświadczeniach. 

          4. 3 sierpnia 2023 r. o godz. 1200ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły. 

          5. Od 24 lipca  2023 do 4 sierpnia 2023 r. wydanie przez szkołę prowadzącą kształcenie zawodowe skierowania na badanie lekarskie. 

          6. Od 3 sierpnia  2023 r. do 9 sierpnia 2023 r. do godz. 1000potwierdzenie przez rodzica kandydata albo kandydata pełnoletniego woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia 
          o wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły, a w przypadku kandydata do technikum także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. 

          W przypadku braku możliwości przedłożenia odpowiednio zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2023 r. do godz. 15.00, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Informację składa się w postaci papierowej lub elektronicznej. Zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do dnia 25 września 2023 r. 

          1. 9 sierpnia 2023 r. o godz. 1500  podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.  

          1. Do dnia 10 sierpnia 2023 r. do godz. 1500poinformowanie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej o liczbie wolnych miejsc w szkole. 

          1. Do dnia 11 sierpnia 2023 r. do godz. 1500 opublikowanie przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych. 

          1. Do 12 sierpnia  2023 r. rodzic/ prawny opiekun może wystąpić do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia. 

          1. Sporządzenie przez komisję rekrutacyjną uzasadnienia odmowy przyjęcia (do 3 dni od dnia wystąpienia o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia) 

          1. Wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (do 3 dni od dnia otrzymania uzasadniania odmowy przyjęcia) 

          1. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej (do 3 dni od dnia złożenia odwołania do dyrektora szkoły) 

           Szczegółowe zasady rekrutacji: 

           Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej (zgodnie z listą MEN) 
          oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8, są przyjmowani w pierwszej kolejności. Aby móc skorzystać z uprawnienia, kandydat zobowiązany jest przedstawić stosowne zaświadczenie potwierdzające otrzymany tytuł. Wykaz konkursów znajduje się na stronie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, a olimpiad przedmiotowych na stronie MEN. 

           Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych odbywa się na podstawie: 

          1. Przeliczanych na punkty wyników egzaminu ośmioklasisty wyrażonych w skali procentowej. 

          1. Przeliczanych na punkty ocen z języka polskiego i trzech wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych. 

          1. Punktów za osiągnięcia ucznia, w tym za ukończenie szkoły podstawowej 
            z wyróżnieniem oraz za szczególne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, ustalone przez szkolną komisję rekrutacyjno - kwalifikacyjną. 

          1. Punkty za aktywność społeczną na rzecz środowiska szkolnego, w formie wolontariatu. 

            

           Egzamin ośmioklasisty 

          Maksymalna 

          liczba punktów 

          język polski 

          wynik na świadectwie w  %  pomnożony przez  0,35 

          35 

          matematyka 

          wynik na świadectwie w  %  pomnożony przez  0,35 

          35 

          język obcy na poziomie podstawowym 

          wynik na świadectwie w  %  pomnożony przez  0,3 

          30 

                   

                                                                                                     Razem 

            

          100 

          Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej 

            

          1.       Oceny na świadectwie: 

          celujący – 18 pkt 

          bardzo dobry – 17 pkt 

          dobry – 14 pkt 

          dostateczny – 8 pkt 

                                                                                  dopuszczający–2 pkt 

            

          Klasy LO 

          Wykaz przedmiotów 

            

          inżynierska  

          ( rozszerzenia: matematyka, fizyka) 

          język polski, matematyka, fizyka, informatyka 

           

          72 

          medyczna 

          ( rozszerzenia: chemia, biologia) 

          język polski, matematyka, biologia, chemia 

          72 

          dziennikarska 

          ( rozszerzenia: j.polski, WOS) 

           język polski, matematyka, język angielski, język niemiecki (*) WOS 

          *- lub inny język obcy nowożytny wpisany na świadectwie 

          72 

          europejska 

          ( rozszerzenia: j. obcy, geografia) 

          język polski, matematyka, geografia, język obcy(*) 

          72 

           

           

           

          Klasa Technikum 

            

                     

          • Technik logistyk 

          • Technik spedytor 

          język polski, matematyka, język obcy(j. angielski/j. niemiecki)*, geografia,  

          72 

            

          (*) wybierany jest ten język obcy lub przedmiot, z którego jest wyższa ocena. 

           

            

          2.   Świadectwo z wyróżnieniem  

          3.   Szczególne osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i  sportowych wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej - szczegółową punktację za osiągnięcia przedstawia § 6 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 18 listopada 2022 r.  

          18 

          4.   Aktywność społeczna na rzecz środowiska szkolnego, 
                w formie wolontariatu 

            

          Maksymalna liczba punktów w procesie rekrutacji 

            

          200 

            

            

            

            

           Uwaga! Aby kandydat mógł otrzymać punkty za osiągnięcie, musi ono zostać wpisane na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, w części dotyczącej szczególnych osiągnięć ucznia, gdzie powinny być m.in. odnotowane: 

          1) uzyskane wysokie miejsca nagrodzone lub uhonorowane zwycięskim tytułem w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty albo organizowane co najmniej na szczeblu powiatowym przez inne podmioty działające na terenie szkół; 

          2) osiągnięcia w aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu. 

           Dodatkowe rozwiązania  nie ujęte w harmonogramie 

          Harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające, 
          o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe. 

          W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci 
          do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024, 
          o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było 
          w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).  

          Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada Rada Powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe). 

            

          Szkolne komisje rekrutacyjno-kwalifikacyjne na każdym etapie sporządzają i podpisują protokoły postępowania kwalifikacyjnego zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 18 listopada 2022r. 

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu, ul. Za Bramką 8
      • (+95) 7472571
      • ul. Za Bramką 8, 74-300 Myślibórz Poland
      • Numer konta Szkoły 45 8355 0009 0000 1502 2000 0004
      • Numer konta Rady Rodziców 31 8355 0009 0051 4028 2000 0001
      • ePUAP/ZSMysliborz/SkrytkaEPS
      • https://zsmysliborz.bip.gov.pl/
    • Logowanie

  • Administratorem danych osobowych jest Zespół Szkół im. Noblistów Polskich w Myśliborzu ul. Za Bramką 8,
    74-300 Myślibórz, NIP 5971017945, REGON: 000788650. Przetwarzamy dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi
    na otrzymane wiadomości oraz ewentualne pytania (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów Administratora). Dane będą przetwarzane nie dłużej, niż jest to konieczne do udzielenia odpowiedzi, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby odpowiedzieć na wiadomości oraz ewentualne pytania. Mają Państwo prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.